Jak zrobić bota na Facebooku? - MałyMarketing.pl - Blog o marketingu internetowym dla małych firm - Facebook Ads, Google Ads, Reklama w internecie

Jak zrobić bota na Facebooku?

Podziel się!

Firmy od dłuższego czasu wykorzystują różnego rodzaju automaty w swoich działaniach marketingowych na Facebooku. Zostawiasz gdzieś komentarz i nagle otrzymujesz wiadomość w messengerze z podziękowaniem za aktywność i kodem rabatowym.

W innym przypadku kontaktujesz się w wiadomości prywatnej z wybraną firmą na Facebooku i w ciągu kilku sekund otrzymujesz odpowiedź na Twoje pytanie.

Takie automatyzacje dają reklamodawcą na Facebooku nowe możliwości docierania do klientów i generowania sprzedaży. Zwłaszcza w sytuacji, gdy jakiś użytkownik angażuje się pod publikowanymi postami i zostawia komentarze – jest to dobra okazja, aby wynagrodzić go i poprowadzić przez specjalnie przygotowany lejek sprzedażowy.

Dlatego dziś chciałby Ci pokazać jak krok po kroku stworzyć prostego bota z użyciem całkowicie BEZPŁATNEGO i łatwego w obsłudze narzędzia!

Jeżeli jesteś zainteresowany jak to zrobić – to zapraszam do lektury;)

Warto przeczytać: Jak zacząć reklamować się na Facebooku? Poradnik dla początkującego

 

Narzędzia do tworzenia botów na Facebooku

Obecnie na rynku mamy duży wybór narzędzi do tworzenia botów na Facebooku – są narzędzia bardziej i mniej rozbudowane. Ja jednak od dłuższego czasu korzystam z Chatfuel.

Chatfuel to dosyć łatwe w obsłudze i integracji narzędzie, za pomocą którego możesz bezpłatnie tworzyć różnego rodzaju boty na Facebooku. Od razu uprzedzę – nie zarabiam na tym, że polecam to narzędzie. Po prostu jestem zadowolony i mogę go z czystym sumieniem polecić.

Wracając do tematu! Jednym z ciekawszych rozwiązań tego narzędzia jest bot, dzięki któremu możesz w łatwy sposób zwiększyć organiczne zasięgi postów.

Cała zabawa polega na tym, że tworzysz bota, który automatycznie wysyła wiadomość na messengerze do użytkownika zostawiającego komentarz pod Twoim postem na Facebooku – a jak wiadomo każdy pozostawiony komentarz pod postem zwiększa zasięg.

Przykład: Tworzysz post z informacją o kodzie rabatowym -20% na wszystkie produkty. Informujesz w poście, że aby otrzymać kod należy zostawić komentarz typu “Chce kod” lub “Poproszę kod rabatowy”.

Bot w przeciągu kilku chwil wysyła automatyczną wiadomość do użytkownika na messenegerze z kodem rabatowym. Użytkownik jest zadowolony ponieważ otrzymał zniżkę, a Ty cieszysz się z dużych zasięgów organicznych – przyznasz, że fajnie to wygląda;)

Poniżej dodaje screen tego jak taki post może wyglądać. Jak widzisz tego typu post w branży beauty osiągnął ponad 500 komentarzy!

 

 

Jak stworzyć bota wysyłającego automatyczne wiadomości na messengerze?

Teraz pokaże Ci jak takiego bota stworzyć na swoim fanpage przy użyciu wyżej wspomnianego narzędzia! Pierwszy krok to oczywiście wejście na stronę Chatfuel i kliknięcie przycisku “Get started for free”.

 

A następnie logujesz się do aplikacji przy pomocy prywatnego konta na Facebooku i wybierasz, dla jakiej strony na Fb chcesz stworzyć bota.

Ten proces sądzę, że nie jest aż tak skomplikowany, żeby trzeba było go jakoś bardziej szczegółowo opisywać. Poza tym praktycznie cały czas jesteśmy prowadzeni za rękę więc wystarczy znać absolutnie podstawy języka angielskiego, aby poprawnie się zalogować.

Jeżeli uda Ci się zalogować to Twoim oczom ukaże się panel użytkownika – coś takiego jak na poniższym screenie.

 

Następnie z menu po lewej stronie wybierajmy zakładkę “Grow” i odnajdujemy na wyświetlonym ekranie sekcje “Acquire Users from Comments”.

 

Teraz wystarczy kliknąć przycisk “+Add Rule” i wyświetli się nam okienko służące do stworzenia bota dla Twojego fanpage.

 

U góry tego okienka masz pierwszą sekcje “Apply rule to” – to tutaj ustalasz czy bot ma wysyłać wiadomości na messengerze tylko w przypadku, gdy zostanie skomentowany jeden konkretny posty, czy jakikolwiek post na fanpage.

All page posts – wszystkie posty

A specific post – jeden konkretny post

W drugiej opcji związanej z wysyłaniem wiadomości tylko w przypadku skomentowania konkretnego postu pojawi nam się dodatkowe okienko, w którym będziemy musieli wkleić link do tego postu na Facebooku.

W drugiej sekcji tego okienka “How bot will reply” wybieramy, do jakich komentujących użytkowników będą wysyłane automatyczne wiadomości. Czy wiadomość od bota otrzyma każda osoba, która skomentuje post, czy tylko taka osoba, która wpisze konkretne hasło np. “Chce kod”.

To all comments – wszyscy użytkownicy, którzy skomentowali post

Only to comments matching keywords – tylko Ci, którzy wpisali konkretne słowa w komentarzu

Oczywiście, jeżeli wybierzemy drugą opcje to pojawi nam sie ponownie dodatkowe okienko w którym musimy wpisać te konkretne słowa po których bot ma wysyłać automatyczne wiadomości na messengerze.

Ostatnie pole w tym okienku to “Reply with a private message” i tam umieszczamy treść wiadomości wysłanej do użytkownika na Facebooku.

Klikamy “Done” i oto nasz pierwszy bot wysyłający automatyczne wiadomości po skomentowaniu posta na Facebooku został utworzony!

Mam nadzieję, że poradnik będzie przydatny i pozwoli zautomatyzować niektóre działania na Facebooku.

Ps. Nie zapomnij przetestować poprawnego działania bota przełączając się na prywatny profil na fejsie i komentując post fanpage;)