Do przeczytania w 6 min.

Ile kosztuje strona internetowa?

Najczęściej zadawanym przez klientów pytaniem jest ile kosztuje strona internetowa? Jaki będzie dokładny koszt stworzenia strony internetowej? Czy jest to drogie czy tanie? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

To tak jak z zakupem samochodu, wszystko zależy od marki, wyposażenia, zastosowanej technologii i funkcji jakie ma spełniać pojazd. Można kupić samochód za kilka tysięcy złotych, a można kupić za kilka milionów.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stron internetowych z tym wyjątkiem, że budowa strony o charakterze wizytówki nie będzie musiała się wiązać z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednakże na ostateczny koszt takiej strony, podobnie jak w przypadku samochodu wpływ ma wiele czynników.

Spis treści

[Artykuł aktualizowany: 28.03.2022]

Profesjonalna i nowoczesna witryna internetowa za 200-300 zł?

Często mam kontakt z osobami, które chcą posiadać własną stronę internetową za maksymalnie 200 – 300 złotych. Czasami jest to sytuacja, w której firma ma już pewną pozycję na rynku, firma jest znana w okolicy, a strona www ma pełnić tylko i wyłącznie funkcję prostej wizytówki, na której użytkownik znajdzie krótki opis firmy, oferty oraz dane kontaktowe.

Niestety, często wizja zamawiającego jest całkowicie inna. Jest nią stworzenie nowoczesnej, profesjonalnie prezentującej się strony internetowej, dostosowanej do urządzeń mobilnych, która będzie intensywnie przyciągała uwagę i aktywnie zwiększała liczbę nowych klientów. Nie wspominając o wdrożeniu dodatkowych modułów (np. czatu, integracji z Facebookiem itp.) czy też mini sklepu internetowego.

Taka osoba chce mieć strona, która będzie realnie zwiększać zyski i już nawet posiada wizję jak to wszystko świetnie działa. Problem w tym że, przy budżecie do 1000 zł nie ma szans, aby stworzyć stronę internetową, która będzie spełnia takie oczekiwania zamawiającego.

Zazwyczaj wynika to z braku wiedzy i tego, że często w internecie znajdą się osoby, które za taką kwotę wykonają strony internetowe. Po pewnym czasie okazuje się, że strona internetowa nie pozyskuje nowych klientów, nie generuje zamówień i sprzedaży – po prostu jest.

Realizacja okazuje się stratą czasu i pieniędzy (nawet niewielkich), a wszystko tak naprawdę trzeba zaczynać od nowa. Moim zdaniem nie warto korzystać z takich okazji. Strona internetowa to inwestycja na kilka lat, a nie zbędny koszt, który trzeba możliwie jak najbardziej zminimalizować.

Warto przeczytać: Jak samodzielnie optymalizować stronę internetową?

Jak szybko tworzy się strony internetowe?

Wiele osób uważa, że stworzenie strony internetowej odbywa się w 15 minut, ewentualnie maks 2-3 godziny. Przyznam że chciałbym, wtedy być może budżet na poziomie 500 zł byłby do zaakceptowania. Dodatkowo są osoby, które oczekują, że w tak krótkim czasie uda się przygotować kilka propozycji strony internetowej, dzięki czemu będą mogli wybrać najbardziej odpowiadającą im wersję.

Nie wiem, czy są osoby, które realizują takie zlecenia, ale nie zdziwi mnie to jeżeli ktoś taki się znajdzie. To kolejna droga do tworzenia stron internetowych, które w żaden sposób nie wpłyną na zwiększenie liczby klientów.

Optymalny czas potrzebny na przygotowanie podstawowego projektu graficznego to ok. 2-4 tygodni pracy grafika i klienta, który akceptuje lub zgłasza swoje uwagi. Kolejny etap to kodowanie witryny, czyli przygotowanie w pełni interaktywnej strony internetowej. W zależności od wielkości witryny internetowej ten etap może potrwać nawet kilka miesięcy. 

Dla stron wizytówek z kilkoma podstronami programista opierający witrynę o popularny skrypt WordPress będzie pewnie potrzebował ok 1-2 tygodni na zakończenie pracy i przedstawienie projektu.

Proces tworzenia strony internetowej: 1. Poznanie potrzeb i oczekiwań klienta, 2. Przygotowanie projektu graficznego, 3. Kodowanie strony internetowej, 4. Wdrożenie poprawek i uruchomienie witryny

Jeżeli witryna spełnia wszystkie wymagania i klient nie zgłasza poprawek, to możemy uruchamiać stronę www na serwerze – taki proces trwa stosunkowo szybko i powinien zamknąć się w 1-2 dniach roboczych. W przypadku, gdy klient zgłasza poprawki, proces tworzenia strony internetowej wydłuża się w zależności od ilości poprawek oraz ustaleń umowy. 

Podsumowując. Czas potrzebny na stworzenie prostej strony internetowej (tzw. wizytówki firmy) powinien zająć ok. 1-2 miesięcy. W przypadku większych witryn internetowych ten proces może trwać nawet 6-12 miesięcy lub dłużej. Jeżeli ktoś oferuje Wam stworzenie strony w kilka dni, to zastanówcie się czy jakość finalnego efektu będzie mogła Was zadowolić – warto wówczas przejrzeć portfolio takiego webmastera. 

Jakie cele ma realizować strona internetowa?

Każde działanie musi mieć swój dokładnie sprecyzowany cel, nie inaczej jest w przypadku strony internetowej. Ustalenie dokładnego celu tworzenia strony internetowej, czyli tego co tak naprawdę ma nam dać strona internetowa jest bardzo istotne i często pomijane.

Dzięki poznaniu dokładnego celu budowy strony internetowej, specyfiki branży, klientów, ich upodobań względem przeglądania strony internetowej możemy zaprojektować skuteczną witrynę.

Mogę się posłużyć przykładem pomocy drogowej, u której ogromne znaczenie ma strona internetowa w wersji mobilnej oraz dobrze widoczny numer telefonu z możliwością szybkiego kontaktu zaraz po kliknięciu. Klienci takiej firmy zazwyczaj szukają tej usługi w nagłych wypadkach i chcą możliwie jak najszybciej wezwać pomoc.

Dlatego inaczej będzie wyglądała strona www dla pomocy drogowej, a inaczej dla biura projektującego domy rodzinne. Czasami taka analiza i audyt może trwać kilka tygodni, ale dzięki temu nowa strona internetowa osiąga zamierzone efekty.

Jakim budżetem musisz dysponować, aby zlecić przygotowanie profesjonalnej witryny internetowej?

Moim zdaniem najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie będzie zastanowienie się i rozpisanie dokładnie jakie cele chcesz osiągnąć oraz jakie niezbędne elementy powinna posiadać strona internetowa. Jeżeli zrobisz taką listę możesz skontaktować się z rzetelnym wykonawcą. Na podstawie takich informacji otrzymasz wycenę oraz szacunkowy czas realizacji.

Trzeba pamiętać o tym, że każda witryna jest inna, w przypadku niewielkich projektów mogą wystarczyć podstawowe informacje, ale przy rozbudowanych stronach będzie trzeba uwzględnić bardziej szczegółowe dane.

Koszt prostej strony internetowej typu "wizytówka" powinien mieścić się w przedziale 1200-3000 zł netto. Witryna taka zawiera zazwyczaj 5-10 podstron, na których znajdują się informacje dotyczące oferty, historii firmy, dane kontaktowe itp.

Podsumowując, koszt stworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników oraz celów, jakie ma osiągać nowa strona, dlatego bardzo ciężko jest określić jedną konkretną kwotę, za jaką zrealizowany zostanie projekt bez poznania szczegółów. Zbudowanie skutecznej strony internetowej wymaga czasu i odpowiedniego budżetu.

Wiara w to że znajdzie się ktoś, kto za 200-300 PLN będzie w stanie wykonać stronę internetową wspierającą sprzedaż i pokazującą profesjonalny wizerunek firmy w internecie jest mylna. Takie działanie prowadzić do zbędnego wydawania pieniędzy, marnotrawienia czasu oraz w konsekwencji do szukania innego wykonawcy, aby ponownie zaprojektował stronę internetową.

Dlatego jeżeli jesteś zdecydowany na zlecenie wykonania strony internetowej, warto poszukać odpowiedniej osoby, która podejdzie do projektu poważnie i rzetelnie. Budowa strony internetowej to jak budowa domu na rynku jest wiele osób, które są w stanie postawić mury za bardzo atrakcyjną cenę, ale zazwyczaj są to osoby, które nie znają się na czytaniu projektu, mają małe doświadczenie i umiejętności.

Czy takim osobom powierzylibyście budowę swojego wymarzonego domu? Ja na pewno nie.

Dominik Zych

Od 2011 roku jestem związany z marketingiem internetowym. Zajmuje się prowadzeniem kampanii reklamowych Facebook Ads, Google Ads i pozycjonowaniem SEO. Jestem właścicielem agencji marketingowej Webmast Digital pomagającej małym i średnim firmom efektywnie reklamować się w internecie oraz twórcą bloga MalyMarketing.pl

Zostaw komentarz