Do przeczytania w 7 min.

Dlaczego Twoje maile lądują w SPAMie? I jak to naprawić?

Wiadomości lądują w SPAMie to domena nie tylko osób regularnie wysyłających newslettery. Zakwalifikowanie wiadomości jako niechcianą lub niebezpieczną może utrudnić czy nawet uniemożliwić kontakt z klientem, czy kontrahentem.

Zobacz, co sprawia, że wiadomość może być uznana za SPAM – i sprawdź, jak się przed tym chronić.

Dlaczego wiadomości lądują w SPAMie? To zabezpieczenie odbiorcy przed otrzymywaniem maili, których otrzymywać nie chce. Przeważnie chodzi o odfiltrowanie wszelkiego rodzaju reklamowych treści o nachalnym charakterze. Takie wiadomości często wiążą się z elementami niebezpiecznymi – np. wysyłanymi w celu wyłudzenia pieniędzy czy danych wrażliwych.

OK – filtrowanie SPAMu ma w sobie bardzo wiele dobrego. Jednak, jeżeli uniemożliwia Tobie wysyłanie wiadomości do klientów, to może okazać się sporym problemem. Jest to związane ze specyfiką filtra antyspamowego.

Spis treści:

Filtry antyspamowe – jak działają?

Żeby wiadomość została zakwalifikowana jako SPAM, jakiś mechanizm musi ją wcześniej odfiltrować. To właśnie filtr antyspamowy – a właściwie program filtrujący działający najczęściej po stronie serwera poczty przychodzącej (ale często także w programie pocztowym).

To oprogramowanie bierze pod uwagę cały szereg czynników, aby zdecydować, czy daną wiadomość należy uznać za niebezpieczną. Jednym z głównych elementów branych pod uwagę jest liczba wysyłanych wiadomości o tej samej treści do różnych odbiorców. Jeżeli z jednej domeny stale wysyłane są takie same maile do wielu użytkowników – to z dużym prawdopodobieństwem zostaną one zakwalifikowane jako SPAM.

Jednak to nie są jedyne czynniki. Filtr bada także wiadomości pod kątem treści oraz struktury.

Spamowa treść

Gdy chodzi o skuteczność w filtrowaniu treści, naprawdę trzeba docenić opisywane filtry. Tak naprawdę wiadomość zostanie oznaczona jako niechciana lub niebezpieczna, jeżeli cień podejrzeń wzbudzi:

Przykład wiadomości e-mail klasyfikowanej jako SPAM

Filtr antyspamowy może także uwzględnić niski współczynnik otwarć wiadomości od danego nadawcy. Gdy większość wiadomości wysyłanych przez Ciebie trafia do odbiorców niezainteresowanych – takich, co bez czytania wiadomości przenoszą ją do kosza – to jest to kolejny istotny czynnik dla filtra antyspamowego.

Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli wiadomość nie zostanie odfiltrowana automatycznie, to może ona zostać oflagowana jako SPAM przez odbiorcę Twojej wiadomości. W takiej sytuacji każda następna wiadomość od razu może trafić do folderu z niechcianymi wiadomościami. Może Ci już być bardzo trudno wyjść z takiego filtra u odbiorców.

Spamowa struktura

Choć filtry antyspamowe sprawdzają wiadomości w poszukiwaniu konkretnych słów kluczowych, to jednak filtrowanie nie ogranicza się wyłącznie do tego tematu. Dużą wagę poświęca się także kodowi przesyłanych wiadomości.

Na pewno domyślasz się, że wysyłany e-mail rzadko kiedy opiera się na czystym tekście. Przeważnie wzbogacony jest on o formatowanie. Wiadomości są sprawdzane pod kątem:

Zatem – jak widzisz – żeby wiadomość trafiła do adresata, trzeba zadbać nie tylko o właściwą treść maila, ale także o jego odpowiednią strukturę.

Problem z “historią” Twojego hostingu

A co jeżeli wysyłanym przez Ciebie wiadomościom nie można – w kontekście powyższych uwag – nic zarzucić? No cóż. Wpadanie wiadomości do SPAMu może być powiązane także z reputacją hostingu.

Mechanizm takiego odsiewania wiadomości jest związany z istnieniem tzw. czarnych i szarych list. Takie listy składają się z adresów IP, które mają historie związane z wysyłaniem niechcianych lub niebezpiecznych treści.

Twój adres e-mail może znaleźć się na takiej liście, choć osobiście nie jesteś nadawcą niechcianych wiadomości. Taka sytuacja grozi Ci wtedy, gdy korzystasz z kiepskiego hostingu współdzielonego, który mógł być wykorzystywany jako serwer wychodzący dla spamerów.

W takiej sytuacji – choć nie masz spamerskich doświadczeń – Twoja skrzynka mailowa od razu pojawi się na spalonej pozycji. Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim – wybrać hosting o odpowiedniej renomie. A gdy jest za późno – konieczne jest wysłanie wiadomości do administratora takiej listy z prośbą o usunięcie z niej Twojego adresu IP.

Weryfikacja domeny dzięki protokołom

A gdy już mowa o hostingach – jedną z najlepszych recept na uniknięcie oznaczania wysyłanych wiadomości jako SPAM jest stosowanie protokołów uwierzytelniania domeny. Gdy mowa o takich zabezpieczeniach – chodzi tak naprawdę o 3 różne rozwiązania, które najlepsze efekty przynoszą wtedy, gdy są stosowane równolegle.

Protokoły uwierzytelniania domeny:

To właśnie dzięki protokołowi DMARC, serwer adresata wie, co ma zrobić z danym mailem. (powerdmarc.com)

Dobrze jest zadbać o to, aby hosting, na którym umieszczona jest skrzynka e-mailowa, obsługiwał takie technologie. To najlepszy sposób na to, aby Twoje wiadomości były bezproblemowo dostarczane do adresata.

To, dlaczego wiadomości lądują w spamie, jest zależne od czynników, które dzieli się na dwie kategorie. Jedna – odnosi się do samej wiadomości, czyli do jej treści, kodowania, formatowania itp. Druga – związana jest z miejscem, na którym przechowywana jest skrzynka poczty elektronicznej.

Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby Twoje wiadomości nie wpadały do SPAMu – musisz zadbać o obie te kwestie. Wybór bezpiecznego, stabilnego i renomowanego serwera to jeden z filarów poprawnego działania Twojej skrzynki.

Warto doczytać:

  1. Jak wybrać hosting dla strony firmowej? – Dowiedź sie jak wybrać odpowiedni hosting dla strony internetowej
  2. 4 wskazówki poprawiające skuteczność cold mailingu – Sprawdź jak poprawić w 4 krokach wyniki kampanii cold mailingowej
  3. TOP 10 przydatnych narzędzi w marketingu internetowym – Sprawdź 10 przydatnych narzędzi do wykorzystania w marketingu internetowym

Mateusz Mazurek

Przedsiębiorca internetowy. Autor i wydawca blogów. Twórca serwisu porównującego i testującego hostingi stron WWW - Jak Wybrać Hosting?. Autor poradników z zakresu technologii internetowych i tworzenia oraz utrzymania stron WWW.