Do przeczytania w 4 min.

Jak prowadzić bloga, aby sprzedawał? 8 najlepszych rad dla zwiększenia efektywności

“Jak prowadzić bloga, aby sprzedawał” – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zarabiać na pisaniu bloga. Jest kilka aspektów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Poznaj 7 rad dla zwiększenia efektywności w procesie prowadzenia bloga.

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, dobrze zastanów się, do kogo tak właściwie chcesz trafić. Zarysuj w swojej głowie sylwetkę potencjalnego czytelnika. Robiąc to powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów, a wśród nich:

4 wskazówki dotyczące prowadzenia bloga

Spis treści:

Twórz wartościowe treści

Wartościowe treści, czyli takie, które będą dla Twoich czytelników przydatne i pomocne. Ludzie bardzo często poszukują propozycji rozwiązań swoich problemów właśnie na blogach. Celem bloga jest więc pomaganie. Nikogo nie interesują bezużyteczne treści. O czym pisać na blogu? Oto przykłady:

Call to action

Twórz teksty, które zachęcają do działania. Zanim zaczniesz pisać, zastanów się, do jakich działań chciałbyś skłonić swoich klientów. Myślisz sobie “Idealnie byłoby zwiększyć ilość subskrypcji”? Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić. Wystarczy, że stworzysz taki tekst, w którym będziesz mógł w naturalny sposób wyrazić to, czego oczekujesz od klientów.

Spójrz, jak robi to sieć afiliacyjna MyLead na swoim blogu. W treści wielu artykułów można znaleźć typowe buttony zachęcające do działania.

Call to action znajdujący się w artykule na blogu

Wchodź w dyskusje

Prowadząc bloga nie powinieneś zapominać o autentyczności. Twój blog to coś więcej niż platforma do publikacji treści, które sprzedają. Powinieneś traktować swoich czytelników trochę jak dobrych przyjaciół, z którymi dyskutujesz przy kawie.

Tak więc odpowiadaj na pytania, komentarze i maile. To sprawi, że nadawca treści poczuje się na swój sposób zauważony i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie regularnie odwiedzać Twojego bloga.

Zarabiaj na afiliacji

Własny blog można wykorzystać do zarabiania na afiliacji. Jak to zrobić? Wystarczy dołączyć do wybranej sieci afiliacyjnej, a następnie wybrać program partnerski. Dalej, planując publikację treści na blogu stwórz kilka artykułów, w których przedstawisz zalety produktu lub usługi z promowanego programu partnerskiego. W tych wpisach koniecznie umieść link afiliacyjny, dzięki któremu zarobisz pieniądze.

Zwracaj uwagę na SEO

Nie lubimy pisania pod wyszukiwarki, lubimy pisanie dla ludzi, ale to oczywiście nie oznacza, że możemy zapomnieć o SEO. Dlatego przygotowując tekst warto zadbać o właściwą optymalizację treści pod kątem słów kluczowych. Tylko jak te słowa kluczowe znaleźć? W tym zakresie niezwykle pomocne są narzędzia, np. planer słów kluczowych od Google. Słowa kluczowe umieść w tytule i nagłówkach.

Newsletter

Informuj czytelników o nowych wpisach. Daj im możliwość zapisania się do newslettera. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na regularne odwiedziny na blogu. Postaraj się też o zachętę. Użytkowników przyciągają specjalne rabaty, zniżki i promocje, które otrzymują w zamian za zapisanie się do newslettera.

Promuj bloga

Chwal się swoimi wpisami, które publikujesz na blogu. Im więcej osób zobaczy Twój artykuł blogowy, np. o jakimś produkcie, tym większa szansa, że zwiększysz swoją sprzedaż. Facebook, Instagram czy Twitter to świetne miejsca do generowania jeszcze większego ruchu na swojej stronie lub sklepie internetowym.

Merytoryczna wartość tekstu

Ludzie chętniej słuchają tych, którzy są wiarygodni i mogą pochwalić się imponującą wiedzą z danej branży. I nie ogranicza się do tylko do słuchania, ale również do czytania. W dzisiejszych czasach znaczenie ma wartościowy, merytoryczny tekst, którego autorem jest specjalista.

Zadbaj więc o to, by Twoi czytelnicy widzieli w Tobie eksperta. Przykładowo: prowadzisz sklep z wózkami dla dzieci? Stwórz tekst, w którym wskażesz przyszłym rodzicom, na co zwracać uwagę przy wyborze wózka dziecięcego. Te rady będą dla nich bardzo ważne!

Stosując się do tych rad zwiększysz efektywność swojej sprzedaży na blogu. Czasami wystarczy wprowadzić kilka subtelnych zmian, by ruch na stronie był na wyższym poziomie. Do dzieła!

Warto doczytać:

  1. 5 wskazówek, jak pisać lepsze teksty – Dowiedź się jak pisać wartościowe teksty na swój blog
  2. Jak pisać teksty SEO? 6 rad, które pozwolą napisać dobry tekst pod wyszukiwarkę Google – Sprawdź jak pisać teksty zgodnie z wytycznymi SEO, aby wspierać pozycjonowania strony internetowej
  3. 6 przydatnych narzędzi do tworzenia treści w internecie – Poznaj 6 przydatnych narzędzi, które pomogą Ci tworzyć efektywnie treści na potrzeby internetu