Do przeczytania w 4 min.

Gdzie pobierać darmowe zdjęcia stockowe? 5 stron z darmowymi zdjęciami

Odpowiednio dobrana grafika może sprawić, że nasza strona internetowa lub reklama będzie przyciągać i zachęcać klientów do skorzystania z naszej oferty. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy odpowiednich zdjęć lub grafik? Wtedy warto skorzystać ze zdjęć stockowych.

W przypadku gdy Twoje umiejętności z zakresu tworzenia grafiki komputerowej lub robienia atrakcyjnych zdjęć są bardzo małe, zdjęcia stockowe mogą się okazać naprawdę bardzo dobrym pomysłem. Co to są zdjęcia stockowe, oraz skąd je pobierać za darmo? Tego dowiesz się z tego wpisu – zapraszam do lektury;)

Spis treści:

Co to są zdjęcia stockowe?

Zdjęcia stockowe to nic innego jak zdjęcia lub grafiki komputerowe, które możemy wykorzystać na swojej stronie za darmo lub za opłatą – w zależności od licencji. Takie zdjęcia znajdziemy na specjalnych stronach internetowych tzw. bankach zdjęć.

Wiele firm bardzo chętnie korzysta z tego typu zdjęć przy tworzeniu własnych stron internetowych, kreacji reklamowych, czy też postów na portalach społecznościowych – zdziwili byście się ile razy już widzieliście takie zdjęcia;)

Do najpopularniejszych płatnych banków zdjęć należy shutterstock.com, depositphotos.com, oraz stock.adobe.com. Ja jednak najczęściej kupuje zdjęcia na stock.chroma.pl – tam jest w miarę tanio😉

Dlaczego nie wolno pobierać zdjęć z Google?

Zdarzają się osoby, które korzystają ze zdjęć wyświetlanych w Google w sekcji grafika lub pobierają zdjęcia z innych stron bez uzyskanej zgody. Taki proceder to KRADZIEŻ i podlega konsekwencją prawnym.

Za takie działania mogą grozić wysokie kary pieniężne. Ciężko przedstawić konkretną kwotę, ale znam sytuację w której to za wykorzystanie jednego zdjęcia bez zgody na Instagramie, autor zdjęcia zażądał aż 4000 zł odszkodowania – niestety nie wiem jak sprawa dalej się potoczyła.

Dlatego uczulam, aby nie korzystać ze zdjęć lub grafiki, na które nie otrzymaliśmy zgody lub nie posiadamy odpowiedniej licencji na ich wykorzystanie.

Pobieranie zdjęć z Google może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi.

Pamiętajcie, że w internecie jest dostępnych kilka różnych licencji pozwalających w różnym stopniu na korzystanie z oferowanych zdjęć. Najlepszą licencja jest licencja CC0, dzięki której możesz całkowicie bez obaw wykorzystywać pobrane zdjęcia.

Na naszej liście znajdującej się poniżej są strony, które w większości przypadków oferują zdjęcia na tej właśnie licencji, jednak może dochodzić do aktualizacji regulaminów tych stron, dlatego zachęcam do zapoznania się z nim przed korzystaniem z wybranego zdjęcia.

Gdzie pobierać darmowe zdjęcia stockowe?

Poniżej prezentuje 5 stron na których możecie pobierać zdjęcia za darmo i wykorzystywać je bez ponoszenia ryzyka związanego z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.

To tyle! Mam nadzieję, że teraz już Wam nie zabraknie zdjęć i będziecie korzystać z legalnych materiałów😉

Warto doczytać:

  1. Darmowe narzędzia online do tworzenia grafiki – Sprawdź jak stworzyć grafikę online – Proste i darmowe narzędzia do tworzenia atrakcyjnych grafik online – bez konieczności pobierania oprogramowania na swoje urządzenie
  2. TOP 10 przydatnych narzędzi w marketingu internetowym – Poznaj 10 najciekawszych narzędzi, które mogą Ci ułatwić i przyspieszyć pracę związaną z marketingiem internetowym
  3. Jak tworzyć skuteczne kreacje sprzedażowe? 6 ważnych zasad – Sprawdź jak poprawnie tworzyć skuteczne kreacje reklamowe 

Dominik Zych

Od 2011 roku jestem związany z marketingiem internetowym. Zajmuje się prowadzeniem kampanii reklamowych Facebook Ads, Google Ads i pozycjonowaniem SEO. Jestem właścicielem agencji marketingowej Webmast Digital pomagającej małym i średnim firmom efektywnie reklamować się w internecie oraz twórcą bloga MalyMarketing.pl